Аргонавти Всесвіту
сайт україномовної фантастики
щьющ
Іноземна фантастика

Меню сайту
Категорії розділу
БИКОВ Василь [1]
БОГДАНОВИЧ Максим [1]
ГЕРЧИК Михайло [0]
ГУЛАК Ганна [1]
ДАВИДОВИЧ Сергій [1]
МАВР Янка [0]
МАРТИНЕНКО Вітовт [1]
МИСЬКО Павло [1]
ОРЄХОВ Микола, ШИШКО Георгій [1]
РАКІТІНА Ніка [2]
ШИТІК Володимир [13]
Статистика

Онлайн всього: 4
Гостей: 4
Користувачів: 0
Головна » Файли » Білоруська фантастика » РАКІТІНА Ніка

*ПРО АВТОРА*
29.10.2016, 21:50

 

Ніка РАКІТІНА

(Людмила Дмитрівна БОГДАНОВА)

 

 

Живе і працює в Гомелі. Найкращий молодий письменник-фантаст Білорусі за підсумками «Єврокону-2008». Зараз Ніка керує гуртком НЛО (Незвичайне літературне об’єднання) в Гомельському обласному палаці творчості дітей і молоді. Каже, що при роботі над романами активно користується енциклопедичним словником «Беларуская міфалогія», а також історичними документами - для більшої точності в деталях. З цієї-таки причини Ніка навчилася їздити на конях - щоби знати, про що пише. А раніше, в 1994 році, сама створила в Гомелі лицарський клуб.

 

 

Перші публікації були в університеті. В різних газетних виданнях з’являлися її вірші. Але незабаром інтерес до віршів пригас, хоча й не до кінця. Навіть зараз можна їх зустріти в її творчості (і не тільки). Деякі покладені на музику.

В 2008 році у видавництві «Снежный ком» (Рига) побачив світ перший роман письменниці - «Гонитва». В тому-таки році Ніка Ракітіна була визнана найкращим молодим письменником-фантастом Білорусі на конкурсі «Єврокон-2008». За 36-річну історію конкурсу, заснованого Європейською спілкою наукової фантастики, вперше нагороду отримала представниця Білорусі. Також у 2008 році Ракітіній вручили «Пальму першості» від донецького КЛФ. Гомельська вчителька створювала свою країну впродовж восьми років. Історія вигаданої держави заснована на легендах і переказах Великого князівства Литовського, а її герої - не ельфи, дракони й чаклуни, а легендарні білоруські персонажі. Щоби скласти історію воєдино, Ракітіна багато подорожувала Білоруссю, Польщею й Литвою.

 

 

- Писала по-старому - ручкою на папері, а вже потім набирала на комп’ютері, - згадує Ніка Ракітіна.

Всі назви в «Гонитві» або знайомі білоруському читачеві, або легко впізнаються при розшифруванні. Так, прототипом Омеля є Гомель, рідне місто письменниці. А назви сіл і хуторів безпосередньо переносилися з карти Білорусі на сторінки книги: Строчиці, Макіївка, Навлиця... Країна, де все це знаходиться, називається Лейтавою - як історична Литва, Велике князівство Литовське. Роман «Гонитва» переймає традиції «Дикого полювання короля Стаха» В. Короткевича. Не випадково літературні експерти назвали Ніку Ракітіну його послідовницею.

 

Сторінка автора на сайті «Лоцман фантастики»

 

Вячеслав НАСТЕЦЬКИЙ

 

Категорія: РАКІТІНА Ніка | Додав: argo-unf
Переглядів: 647 | Завантажень: 0 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 2
avatar
0
1 argo-unf • 22:31, 29.10.2016
Ника Ракитина из белорусского города Гомеля получила известность благодаря рассказам. Она участвовала в литсеминарах «Басткона» и мастер-классах «Роскона», хотя влияние кого-либо из современных мэтров фантастики в ее текстах обнаружить трудно. Дебютный роман «Гонитва» вывел автора к широкой аудитории.
Кстати, благодаря его выходу Ника Ракитина на «Евроконе-2008» получила приз за лучший европейский дебют.

Этот успех не случайный. Литературный уровень произведений Ракитиной постепенно рос, ее литературная карьера достаточно длительна для того, чтобы она могла выработать собственный стиль, самостоятельную художественную манеру.
«Гонитва» сделана на основе литовско-белорусского фольклора, древней мифологии и средневековой мистики. Уже отмечалась тематическая близость книги со знаменитой «Дикой охотой» Короткевича. Но сходство действительно лишь тематическое.
Мир, в котором разворачивается действие романа, представляет собой «параллельную реальность» — Литву-Лейтаву, когда-то завоеванную немцами, но не покорившуюся окончательно. Сама земля не пожелала такого подчинения, и недра ее извергли средневековый ужас, призванный разжечь пламя бунта. Можно назвать как минимум два положительных момента в «Гонитве». Во-первых, видно, что автор ознакомился с исследовательской и справочной литературой, набирая фактуру для романа. Магические существа и мистические ситуации в книге отнюдь не являются плодом одной романтической фантазии автора. Они, что называется, прописаны по статьям и монографиям профессиональных исследователей. Кроме того, автор склонен к языковым экспериментам. Иногда они выглядят рискованно, и Ника Ракитина получает, скорее, речевую ошибку, вместо оригинального литературного хода. Но порой получаются неожиданные и красивые конструкции.

Дмитрий Володихин, журнал «Если» .
avatar
0
2 argo-unf • 22:34, 29.10.2016
Мої враження від роману "Гонитва".
Вік живи - вік учись, каже прислів'я. Ось і я, на 48 році життя, відкрив для себе поліський самородок-універсал - білоруську письменницю Ніку Ракітіну.
Коли я прочитав роман "Гонитва" цієї самобутньої авторки, то раптом полюбив фентезі, до якого раніше ставився з упередженням, віддаючи перевагу "твердій", науковій фантастиці. Але в Ніки привертає чудова поетична мова, нетривіальний сюжет, цікаві запам'ятні герої. Світ, схожий на Східну Європу середини ХIХ століття, відтворений яскраво й образно. Причому зазвичай письменникам удаються далекі таємничі країни, а то й інші планети. А ось Ніка живописала "рідний край болотяних ялин" (В. Короткевич). Здається, що авторка просто "малює словами".
Перед нами історія Лейтави (Лієтуви, Литви, до складу якої тоді входила Білорусь). Із перших рядків роману читач потрапляє в Омель (такий упізнаваний лісовий прикордонний Гомель) - рідне місто письменниці. Відчувається, що авторку надихнули "Дике полювання короля Стаха" класика білоруського містичного детективу Короткевича (він близький мені й за астрологічним зв'язком - наші дні народження збігаються), легенда про Гонитву (білоруською - про Пагоню), про Вужачого короля, фантасмагорії й химери Яна Барщевського (він-таки - корчмар у романі)... Скажімо так, на сьогоднішній день створено такий обсяг творів, що теперішні автори мовби "спираються на плечі гігантів". Поряд із реальними історичними персонажами з'являються нав'ї, сліпі вовки Морени, Симаргл та інші цілком собі фентезійні істоти. Екзотика Великого Князівства Литовського й сама по собі приваблива. Але ще важливо, що роман наділений розважністю. Автору є що сказати читачам.

Вячеслав Настецький

http://www.archivsf.narod.ru/1963/nika_rakitina/index.htm
avatar
Вхід на сайт
Пошук
Друзі сайту
  • українська космічна поезія
  • сторінка письменника-фантаста
  • Олексія Кацая
  • сторінка письменника-фантаста
    Віктора Савченка
    персональний сайт
    письменника-фантаста
    Віктора Савченка
    сайт письменника-фантаста
    Ігоря Желема
    сайт письменника-фантаста
    Олекси Палійчука
    письменника-фантаста
    Олександра Левченка
    письменника-фантаста
    Тимура Литовченка
    сайт україномовного мережевого
    перекладу фантастики
    україномовний сайт-дайджест
    сучасної короткої фантастики
    сайт Київського клубу
    любителів фантастики
    україномовний сайт мережевого конкурсу
    фантастичних оповідань
    інформаційно-літературний сайт
    сайт журналу подорожей, пригод та фантастики